Styl glamour we wnętrzach: Czym się charakteryzuje?

styl glamour we wnetrzach czym sie charakteryzuje 2 1

Styl glamour we wnętrzach: Czym się charakteryzuje?

Styl glamour jest dzieckiem Złotej Ery Hollywood. Cechuje się blaskiem wysokiej jakości materiałów i luksusowych dodatków. Oryginalne wnętrza urządzone w tym stylu przypominały szkatułki wypełnione błyskotkami. Z czasem glamour na stałe zagościł nie tylko w willach rozsianych na wzgórzach Los Angeles, ale również w posiadłościach amerykańskich bogaczy. Swoją popularność zawdzięczał przyjemnej odmianie, jaką był dla panującego wcześniej minimalizmu. Zmęczeni praktycyzmem i stosunkowo surowymi wnętrzami Amerykanie z radością porzucili dyktat funkcjonalności i zaczęli przedkładać formę nad funkcję oraz dekorację nad prostotę.

Współcześnie rzadko spotykamy wnętrza tak bogato dekorowane, jak to miało miejsce w przypadku lat 30. ubiegłego wieku. Dzisiaj styl glamour jest nieco bardziej ugrzeczniony, a jego manifestacje stanowią precyzyjnie wyselekcjonowane meble i dodatki, a także dobór tkanin obiciowych i aranżacji okiennych.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu glamour?

Glamour jest stylem, który obficie czerpie ze stylów minionych epok, przede wszystkim baroku. Barkowe akcenty obserwujemy w ornamentyce oraz formach mebli i drobnych elementach wyposażenia. Charakterystyczne jest tu również upodobanie koloru złotego i kryształów. Alternatywą dla złota w nowoczesnych wnętrzach glamour coraz częściej jest srebro.
Przedmioty o bardziej wybujałych kształtach zestawia się z prostymi, nowoczesnymi meblami, co pozwala zachować równowagę i dodatkowo podkreślić współczesny charakter wnętrza. Takie zastawienia pozwalają również uniknąć przesady, w efekcie której wnętrza glamour mogłyby sprawiać wrażenie kiczowatych.

O czym pamiętać urządzając wnętrze w stylu glamour?

Glamour jest stylem na równi wykorzystywanym w przestrzeniach użytkowych, jak i mieszkalnych. Subtelne różnice, które mają ogromne znaczenie dla odbioru danego wnętrza najlepiej widać na przykładzie salonów kosmetycznych i odnowy biologicznej. Mimo iż urządzone w tym samym stylu, jedne są eleganckie, drugie tchną chałturą i kiczem. Dlaczego? Diabeł – z resztą jak zawsze – tkwi w szczegółach.

Styl glamour to przede wszystkim wysoka jakość, która powinna znajdować wyraz w:

  • nieprzypadkowym doborze materiałów,
  • wysokiej precyzji wykonania,
  • przemyślanym łączeniu kolorów, tekstur i kształtów.

Wysokiej jakości materiały, ewentualnie ich bardzo dobre odpowiedniki, są w tym przypadku elementem obowiązkowym. Dobrej jakości drewno, najlepiej egzotyczne, metale szlachetne oraz kryształy i szkło – to paleta podstawowych materiałów. A co z tkaninami? Dobrze widziane są atłas, satyna i welur. Styl glamour uwielbia tkaniny mieniące się i odbijające światło. Ciekawym dodatkiem do omawianych aranżacji wnętrz są również tkaniny żakardowe i o długim włosiu przypominającym futro.

Mając na uwadze jakość, warto pamiętać o tym, żeby nasza aranżacja nie była przesadzona. Zbytnie nagromadzenie nawet najlepszej jakości mebli i dodatków może być przytłaczające i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.