Jakie meble wybrać do małego salonu?

jakie meble wybrac do malego salonu 5

Jakie meble wybrać do małego salonu?

Większość osób ogranicza myślenie o wyborze mebli do małego salonu do aspektu funkcjonalnego. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, powinniśmy ją zagospodarować w taki sposób, aby była jak najbardziej ergonomiczna. Nie ma tu miejsca na zabawę formą, kolorem czy teksturą. W rzeczywistości wybór mebli do małego salonu nie musi się ograniczać wyłącznie do zakupu tego, co praktyczne.

Prawdą jest, że meble w małym salonie powinny wprowadzać porządek i nie zajmować zbyt wiele przestrzeni. Duża sofa czy stół z pewnością nie sprawdzą się w takich warunkach najlepiej. Meble w małym salonie nie muszą być jednak nudne, a przestrzegając kilku prostych zasad z łatwością wybierzesz modele, które w sposób harmonijny połączą aspekt użytkowy z walorami dekoracyjnymi i elementem zaskoczenia.

Jak wybrać meble do małego salonu? O czym pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy meble w małej przestrzeni powinny wprowadzać porządek. W sytuacji, w której nasz salon jest również jadalnią warto zadbać o oddzielenie od siebie strefy jadalnej i wypoczynkowej przy użyciu odpowiednich mebli. Warto również zrezygnować z elementów zbytecznych, które będą tylko zajmować przestrzeń, a nie wpłyną korzystnie na jej organizację. W przypadku niewielkiego salonu takim elementem może być konsola lub dodatkowa witryna. Tzw. meble pomocnicze tam, gdzie nie ma na nie miejsca będą bardziej przeszkadzać niż pomagać. O czym jeszcze pamiętać?

Do niewielkich przestrzeni wybieramy raczej niskie meble. Sprawią one, że salon będzie się wydawał wyższy i większy. Jednocześnie meble o podobnej wysokości optycznie uporządkują przestrzeń i poszerzą perspektywę. Wielkość mebli, które ustawimy w salonie ma ogromne znaczenie ze względu na:

  • wizualny odbiór wnętrza (duże meble sprawią, że salon będzie się wydawał jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości),
  • aspekt użytkowy (zbyt małe meble mogą się okazać niewygodne w codziennym użytkowaniu lub wręcz nie spełniać swoich funkcji),
  • swobodę komunikacji (duże meble mogą utrudnić swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, a w konsekwencji sprawić, że nasz salon będzie miejscem, w którym nie będziemy chcieli spędzać czasu).

W małym salonie świetnie sprawdzą się meble wielofunkcyjne, które umożliwiają przechowywanie różnych przedmiotów – np. stoliki z szufladami i dodatkowymi schowkami, pufy ze schowkami czy małe szafki na kółkach, które możemy z łatwością przemieszczać i użytkować zarówno do przechowywania drobiazgów, jak i jako stoliki kawowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stylu mebli?

Wybór stylu jest w tym przypadku kwestią całkowicie indywidualną i powinien być podyktowany naszymi preferencjami. Wybierając meble w stylu glamour warto pamiętać, że bardzo dobrze prezentują się w zestawieniu z minimalistycznymi konstrukcjami nowoczesnymi. Konstrukcje tego typu doskonale je dopełniają i pomagają uniknąć efektu przeładowania. W małych przestrzeniach bardzo dobrze sprawdzają się również meble inspirowane stylem Art Deco. Za ich wyborem przemawia prosta forma, która decyduje o szerokim zakresie zastosowań zabudowy meblowej w salonach o zróżnicowanym układzie i powierzchni.