Kolory drewna na meblach

orzech wloski satyna

Kolory drewna na meblach

Drewno pochodzi z natury, dlatego każdy element wykonany z tego materiału jest inny, niepowtarzalny, tak jak każde drzewo posiada unikalny kształt i usłojenie, tak pozyskiwane z niego okleiny mają niepowtarzalny rysunek i kolor. Naturalne drewno na meblach ociepla nasze wnętrze.
Dodajmy do tego obłe, organiczne formy mebli, wykończenie satynowe lub na wysoki połysk – po prostu komfort i elegancja.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia rodzajów i kolorów drewna wykorzystywanego do produkcji naszych mebli.
W przypadku wykonywania kompletów mebli, używany jest fornir z jednej kłody drzewa.

galeria: Kolory drewna na meblach

Orzech europejski i amerykański.
Orzech włoski może mieć bardzo dekoracyjne usłojenie – może być barwiony na ciemny lub naturalny kolor.
Orzech amerykański najczęściej ma pasiaste usłojenie – również można go barwić na ciemny kolor.
Może być wykończony na wysoki połysk lub satynę.

Dąb jest powszechnie wykorzystywany we wnętrzach – wytrzymały, raczej o słabym usłojeniu, porowaty. Pięknie wygląda w naturalnym, jasnym kolorze, wykończenie matowe.

Palisander charakteryzuje się kontrastowym, mocnym usłojeniem, zazwyczaj posiada bardzo dekoracyjny, piękny rysunek. Niesamowicie wygląda w wysokim połysku, który potęguje i wzmacnia kontrastowy charakter i koloryt drewna. Kolor waha się od żółcieni, brązów, czasem wpada w czerwień po głęboką czerń.

W naszych meblach wykorzystujemy także nietypowe, rzadziej spotykane okleiny jak np. czeczota topolowa, wiąz, jawor rygiel.

Pozostałe gatunki drewna wykorzystywanego w naszej pracowni to: olcha, topola, buk, lipa, sosna.

Z naturalnego drewna możemy stworzyć niepowtarzalne, unikatowe meble, które będą zachwycać swym pięknem…

wyjątkowa szafka art deco drewno orzech

Szafka w stylu Art Deco w fornirze orzech europejski.

Czym jest wybarwienie drewna?

Często spotykamy się z określeniem: „mebel z drewna w kolorze dąb, orzech, heban.”
Czy oznacza to, że mebel rzeczywiście wykonany jest w naturalnym orzechu czy hebanie? Czy też zastosowano bejcę lub lakier do drewna, który barwi drewno na określony kolor.
Najczęściej stosowanym rodzajem drewna lub okleiny drewnianej, którą się barwi jest dąb i buk. Kolor uzyskuje się poprzez zastosowanie bejc, lakierów, wosków lub olejowosków do drewna.
Kolor na meblu określa się nazwą np. „orzech”, „dąb antyczny” lub tym podobne.

Jednak aby uzyskać wyjątkowe, niepowtarzalne wykończenie mebla stosuje się autentyczne naturalne okleiny szlachetnych gatunków drewna, takich jak np. palisander, heban, jabłoń indyjska i wiele innych pięknych oklein dostępnych na rynku.

szafka w stylu Art Deco palisander

Szafka w stylu Art Deco w okleinie palisander santos.

Niektóre z tych oklein nie nadają się do barwienia czy bejcowania, dlatego kolor i usłojenie drewna są dokładnie takie jakimi stworzyła je natura.
W naszej pracowni stosujemy różne okleiny – w zależności od rodzaju zamówienia. Coraz częściej stosujemy orzech europejski – zazwyczaj ma ciekawe usłojenie – można go też podbarwiać/bejcować.
Orzechowa okleina pięknie wygląda w formie układanego wzoru – np. na blacie stołu w stylu Art Deco.

Co znaczy wybarwienie drewna - naturalny orzech włoski na blacie stołu

Orzech europejski układany we wzór na blacie stołu.

Każda okleina nadaje się do układania we wzór – wszystko zależy od rodzaju mebla i sposobu wykończenia.
Na zdjęciu poniżej jest witryna wykonana w ciemnym dębie wysoki połysk, układanym w formie rombu.
Witryna ciemny dąb układany wzór

Kolejny przykład mebla, na którym jest ułożony fornir to Komoda Alice w orzechu amerykańskim ułożonym we wzór geometryczny. W komodzie zastosowano duży okrągły złoty uchwyt.

kolory drewna na meblach orzech amerykański

Co to jest fornir?

Fornir – inaczej zwany okleiną – to pocięte drewno na cienkie arkusze o grubości do 0,9 mm. Arkusze powyżej 0,9 mm – 3 mm zwane są obłogą drewnianą.
Meble fornirowane znane są od dawna. We Francji wykonywano meble intarsjowane, które powstawały z łączenia różnych gatunków drewna (markietery). Dzięki zastosowaniu cienkich arkuszy oklein drewnianych możliwe było wykonanie misternych wzorów i kompozycji na meblach. Dodatkowo używano jeszcze skorupy żółwia, masy perłowej, szlachetnych kamieni i metalu. Technika ta zwana była inkrustacją.
Dziś rzadko wykorzystuje się intarsję na meblach.
Coraz śmielej we współczesnych wnętrzach wykorzystuje się różne gatunki naturalnych oklein drewna.
Niewątpliwą zaletą mebli w okleinach drewnianych jest ich wytrzymałość i odporność na zmianę temperatur oraz wilgotności powietrza. Lite drewno może „pracować” czyli kurczyć się i rozprężać, natomiast płyta fornirowana jest stabilna, dlatego bezpiecznie można ją stosować w wymagających pomieszczeniach np. do łazienki.
Wielką zaletą forniru jest to, że można zaplanować jego ułożenie na meblu. Coraz częściej w projektach wnętrz pojawia się drewno układane w różne wzory – nie tylko na meblach ale również na okładzinach ścian. Taki efekt można uzyskać jedynie przez fornirowanie.
Innym zastosowaniem arkuszy drewna jest klejenie i formowanie na gorąco lub w prasie – według „kopyta” czyli formy. Sklejone ze sobą arkusze drewna tworzą żądany kształt. To również jest rodzaj sklejki.
Meble fornirowane są piękne, jednak potrzeba wiele doświadczenia, umiejętności i „wprawnego oka” aby zobaczyć w arkuszach surowej okleiny gotowy mebel, który będzie zachwycał i „cieszył oko”.

Jaki kolor pasuje do drewnianych mebli?

Jasne drewno dobrze komponuje się z czernią, bielą, szarościami, antracytem…
Mocny palisander oraz orzech zawsze dobrze wygląda w towarzystwie czerni oraz bieli.