Złoty kolor na meblach można uzyskać na kilka sposobów.
Po pierwsze nakładając lakier – uzyskuje się jednolitą, gładką powierzchnię.
Po drugie – złoty kolor można uzyskać metodą złocenia szlagmetalem lub złotym płatkiem. Ta metoda jest bardzo stara – złoto płatkowe było znane i używane już w starożytności. Pozłotnictwo było powszechnie używane w średniowieczu, renesansie i baroku. Dziś złocenie jest również powszechnie stosowane, jednak właściwe położenie płatka wymaga opanowania rzemiosła.
Duże znaczenie w metodzie złocenia mają zastosowane materiały, kolejność wykonywanych czynności oraz manualne umiejętności. W efekcie uzyskujemy piękne złote powierzchnie na meblach.
Widoczny kolor złoty nie jest jednolity – widać poszczególne płatki złotego szlagmetalu, nierówności, zagniecenia, które są dodatkowym dekoracyjnym elementem złoconej powierzchni.
Taka duża złocona powierzchnia np. płaskiego frontu szafy jest dużo ciekawsza od zwykłego lakierowanego elementu – złoty kolor jest piękny, intensywny, ale nie jest „sztuczny” – „plastikowy”.
Powierzchnia frontu złoconego lub srebrzonego szlagmetalem jest zabezpieczona lakierem bezbarwnym – dzięki temu złocenie jest trwałe – można swobodnie użytkować mebel.
Galeria: proces złocenia mebli
Złocenie frontu mebla – nanoszenie płatka
Wygładzanie złotej powierzchni
Złote fronty szafy z widocznymi poszczególnymi płatkami
Gotowy złoty mebel
Dzięki tej metodzie meble mogą być nie tylko złocone ale również srebrzone czy miedziowane.
Meble srebrne
Galeria: meble srebrne
Srebrzenie mebli – płatki położone na blacie komody
Powierzchnia srebrzonego mebla
Komoda srebrna – widoczne są poszczególne płatki
Meble miedziane - rosegold
Galeria: meble miedziane
Położony miedziany płatek na froncie
Miedziany płatek na komodzie Bombero
Komoda Bombero miedziana
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności